Yeni Sayfa 1

Anasayfa   -   Web Sitemize Hoş geldiniz.    

cxvxcvxc

 

 ÜYELİK

Üye Adı: Beni Hatırla
Şifre: Yeni Üye / Şifremi Unuttum

 UZAY SANATI (SPACE ART)


Yeni Sayfa 1

 

Modernizm Resimleri - Kavramsal Sanat
 

Resim seramik heykel ve fotoğraf sanatçıları henüz keşfedilmemiş fikirler üretebilmek uğruna hayal dünyası içinde gerçek yaşam öykülerini ararlar. Dünyanın yedi harikası, onların yaşam çizgisi içinde bir arpa boyu uzaklıktaki yerde keşfedilmeyi bekliyor uzanıp alabilecekleri kadar yakınlarda. Onlar, üretken fikirlere hayat veren çalışma temposuyla çağdaş düşünce temellerini oluşturan gönüllülerdir.

Özgün yapıtlar üretmenin olanaklarını araştırırken, zaman yolculuğu yaparcasına dünyanın dört bir yanındaki yenilikleri kendi içsel yetenekleriyle birleştirirler. Modernizm resimleri duvarlar yerine belleklerine kazınmış olanlar, yenidünyaları keşfetmenin zevkiyle yaşayanlardır demek daha doğru olur sanırım.

Medeniyetler beşiği canım Anadolu topraklarında yaşayan sanatçılar, geleneklerine bağlı yaşam tarzlarını sürdürürken modern sanat anlayışının gereklerini yerine getirecek tarzda hassasiyet sahibidirler.
Yeni dünyaları keşfetmek için gerekli olan yaratıcı fikirler, tarihin sayfalarına ismini altın harflerle yazdıran dâhilerimizden kalma genetik alışkanlıklar olsa gerek. Kim bilir beklide henüz keşfedilmemiş yaşam felsefelerini asırlar öncesi yaşayan toplumların uzantısı olmamızdandır. Ortaçağ karanlığını yaşayan Avrupa’nın bizlerden öğrendiklerini tekrar bize satmak için boyadıkları gerçekleri düşünmekte yarar var sanırım. Her ne olduysa bir kenara koyup, öğrenmek için yenidünyaları tekrar keşfetmek en akılcı yol olsa gerek.

Yenidünya resimleri - Postmodern resimler

Alışılagelen yaşam biçiminin çehresini değiştiren bir anlayışın adı olan modernizm kavramı 19. yy da Fransızlar tarafından fikir birliği yapıldığı söylenir. Çağdaş anlayışın temel taşlarını oluşturan modernizm anlayışı sanat, kültür, felsefe gibi konulara yenilik kazandıran fikir birliğinin başlangıcı olmuştur.
Geleneklerin kırılma noktasını oluşturan anlayışın gelişim sürecini başlatan yeni bir dalga olduğu bilinmektedir.

Yeni anlayışlar zincirinin başlangıcı olması açısından modernizm kavramı yenilik demek anlamına geldiğinden zamanın düşünce yapısını geliştirdiğine inanılırdı. Günümüz modern düşünce yapısı gelişim sürecini hızlandırmaya başladı. Yeni açılımlar keşfedilmemiş fikirler peşinde koşturan anlayışın durmak bilmeyen yükselişi yardımıyla evrim geçiren sanat kavramı rüzgârından etkilenmeye devam ediyor. Modernizm resimleri çeken objektifin yaratıcı elleri, kavramsal sanatların bütünlüğüne olan katkısının değerini bilmek gerekir. Hayat resimleri kareleri içinde yer alan modern sanatların yaşam formları, çağdaş sanatların kavramsal bütünlüğüne ışık tutmaya devam etmelidir.

Modernizm resimleri aranılan özelliklere ulaşıncaya kadar, kavramsal sanatların üstün meziyetlerine ihtiyacımız artacaktır. Çağdaş sanatların, modern sanatlar içindeki bütünlüğünü sorgulama payı ancak görsel sanatların takipçilerine ait olmalıdır. Yaşayan sanatın felsefesini yaşayanlara, yaşatanlara (sanat âşıklarına) bırakmak gerekmez mi? Post modernizm resimleri karelerindeki izleri takip eden modern düşünce hayranları olan genç beyinleri tebrik etmeliyiz. Sanatın üstün meziyetlerini biz sanatseverlere sunan yenidünya sanatçılarına başarılar dilerim.

Özgür renklerin, özgün renklerini çizen üstatların yenidünya resimlerini çizen anlayışla çalışan sanat âşıklarının her geçen gün artmasını bekliyorum. Hayat resimleri bizim istediğimiz doğrultuda gelişmesi için, yeni ufuklar arayışı devam etmeli. Yenidünyalar, yeni fikirler genç beyinlerin geleceği olmalı. Kavramsal sanatın yaratıcı gücünü açığa çıkaran pozitif düşlerin, artması gereken zaman diliminde sörf yapmaya ne dersiniz?

Postmodern fikirlerin renklerine bulanmış eserlerin soyut yüzünü tanımlayan yeni fikirlerin resimlerini çizmeye var mısınız? Hayal ile gerçek arasındaki bilinmeyen dünyaların gizemini tanımlayan tuvallerin ışığı bol olsun. Tuval üzerinde fırça sallayan özgür düşünce sanatçılarının çağdaş sanatlar anlayışı berrak renklerle bezenmiş olsun isterim.

Space Art - Modern Türkiye Resmi
Post modern sanat anlayışı değişim sürecini destekleyen aynı tür yükselişin değişik versiyonu olarak algılanır. Birbirini tamamlayan iki bütün olarak kabul edilirler. Sanat anlayışının kabuk değiştirmesine devam edilmesiyle birlikte, yeni tür anlayışların yakın gelecekte ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Sanatın evrensel gücünün dışavurumculuğu devam ederken, kişisel gelişimin evrensel boyutta yükseliş eğilimi her geçen gün artmaya devam edecek gibi görünüyor. Ülkemizde modern sanat anlayışına yenilikler kazandıran genç beyinlerin sayısı attıkça, sanat türlerinin zenginleşmesi gerekli olacaktır. Modern Türkiye resmi çekme zamanı geldi geliyor derken, özgür kalemler üretime devam etmeli. Beklentiler doğrultusundaki modern Türkiye resmi, renkli kareler içinde gösterilmeye çalışıldığını biz sanatseverler çok iyi biliriz.

Gerçekleri saptırmada usta kalemlerin yarattığı sanal dünyanın yansımasında görünenler hiçte iç açıcı olmasa gerek. Bu köstek olan anlayışın yanında yola devam etmesi gereken, modern Türkiye resmindeki sanat yaşamıdır. Zorluklardaki haykırışı dile getirecek düşünce sanatçılarının olgunlaşma dönemi yaşadığı zaman dilimindeyiz.

Bilinmeyen dünyalara doğru yol alan anlayışın ışığında üretken beyinlerin yardımına ihtiyacımız gittikçe artıyor. Üretken beyin ne demek? İşte anahtar soru bu olsa gerek. Uzayın derinliklerinde bile olsa, fikirlerin renklerini dile getiren sanatçılar her zaman bulunmayabilir. Gizlenen duyguların açığa çıkması biraz zaman alıyor anlaşılan. Uzay sanatının bilinmeyen yolculuğunda fikir jimnastiği yapan fırçaların gücünü bulduğu uzay sanatı tekniği (Space Art), özgür düşünce yapısının soyutlaştırılmış boyutlarında oluşmuştur. Bilinmeyenleri keşfe çıkan ellerin çizdiği dünyaların adına, space art (uzay sanatı) ismini verdim. Gelecek günlerin özgün düşünce yapısı güçlü olan genç beyinlerin sanatı olacağını zaman gösterecek diye düşünüyorum.

Başlangıç çizgisindeki gelecek kuşakların mekânı konumunda bulunan çiçeği burnunda yeni sanat türlerinden Space Art, çağdaş sanat akımları içinde en yeni örneklerden biri olabilir. Modernizm resimleri meraklıları kavramsal sanatın gizemini hissetmek için uzayın derinliklerindeki bilinmeyen düşünce resimlerini hayal etmeye devam etmelidirler.

Yeni fikirlerin sonsuz çizgisi (Space Art - Uzay Sanatı) içinde şekillenecek dünyalara açılan kapıdan geçmek isteyenleri tebrik etmemek, sanata yapılacak en büyük haksızlık olacaktır. Modernizm resimleri eşliğinde yaşam sanatı meraklılarının takip edeceği space art uzay sanatı, üstün düşünce sanatının başlangıç noktası olduğunu söylemeliyim.

Düşünce gücü üreten pozitif sanat meraklıları uzayın gizemli yüzünü yansıtan sanat resimleri görmek isterlerse sitemize hoş geldiler. Bir zamanlar var olan yeni akımlar için açık olan zihniyetin tekrar oluşması dileklerimi kabul edin lütfen.

Yazan: Sanat eleştirmeni Ahmet Nuray
Kaynakça: Kavramsal sanat akımları modernizm resimleri Kuantum düşünce beyin gücü arşivinden alınmıştır. Modern Türkiye resmi, Plastik sanatlar galerisinde sergilenmeye başlandı (Ahmet Nuray Sanat Galerisi Space Art Resimleri).

Uzaydaki renklerin hayallerini kuran kavramsallıktaki izdüşümlerinin çizgilerinde buluşmak üzere hoşçakalınız.

Uzay sanatındaki renkli düşüncelerin etkisiyle şekillenen eserlerimizin izdüşümlerindeki çizgilerde hayal kurmaya ne dersiniz?

 

 

 
Yeni Sayfa 1
Bu sitedeki eserler ve yazıların tüm hakkı Heykeltıraş Ahmet Nuray'a aittir.

Kuantum Düşünce Tekniği - Yorumlar