Yeni Sayfa 1

Anasayfa   -   Web Sitemize Hoş geldiniz.    

cxvxcvxc

 

 ÜYELİK

Üye Adı: Beni Hatırla
Şifre: Yeni Üye / Şifremi Unuttum


 

 AHMET NURAY PLASTİK SANATLAR GALERİSİ


AHMET NURAY PLASTİK SANATLAR GALERİSİ

 

     Lütfen Kategori Seçiniz...

- Ferhat Ağaoğlu Paint Brush Picture

- Bronz Heykeller Galerisi - Soğuk Bronz Tekniği

- Çağdaş Sanat Naturel Figüratif Yapıtlar

- Abstract Sculpture – Sanat Eğitimi Heykeltraş Olmak – Seramik Çamuru sanatçıları

- Denizi Betimleyen Heykeller Galerisi

- Figüratif Düşünce Heykel Galerisi

- Olimpiyat Heykel Galerisi

- Polyglass Figüratif Heykeller Galerisi

- Seramik Heykeller Galerisi – Plastik Sanat Müzesi – Plastik Sanatçıları

- Ağaç Heykeller Galerisi – Geleneksel Oyma Sanatı – Ahşap Yontu Sanatı – Güzel Sanatlar – Heykeltraş - Ahşap Heykeller - Çağdaş Yontu Sanatı

- İSTANBUL 2010 AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ KUANTUM DÜŞÜNCE GURUBU RESİM SERAMİK HEYKEL SERGİSİ

- ÖZGÜN RESİM DİLİ - SANATSAL TASARIMLAR - SOYUT ESERLER

- İkizler Üstün Yetenek – Konuşan Resimler

- Fotoğraf Galerisi Tarih Resimleri

- Kültür Sanat Festivali - Ahmet Nuray Kültür Merkezi

- Güzel Sanatlar Plastik Sanatlar - Estetik Sanat Gizemli Sanat - Mistik Sanat Düşünce Gücü Sanatı

- Misafir Sanatçılar Çağdaş Sanat Eserleri - Modern Sanat Türleri Sanatsal Tasarımların Resimleri

- Retrospektif Sergisi Ahmet Nuray – Çağdaş Sanat Modern Sanatlar – Görsel Sanatlar Güzel Sanatlar

- Ziyaretçi defteri seçme yazılar bölümü - Ruhsuz Sanat - Çağdaş Sanat - Düşünce Gücü - Beyin Gücü - Heykeltraş - space Art

- Cam Süsleme Sanatı Yeni sanat - Kişisel gelişim Özgün resimler - Çocuklar ve Sanat Halk Eğitim Kursları

 

Dünya Çapındaki Empresyonizm Sanatçılarının En Çok Bilinenlerin İsimleri (Main Impressionists) Sanat Eserleri Izlenimcilik akımı Yağlıboya Tablolarının Resimleri
 

    

Claude Monet 1832 - 1883: Empresyonist çizgisinden asla sapmayan İzlenimcilik akımının öncüsü olarak bilinen ünlü sanatçıların başında yer alır.

Paul Cezanne 1839 – 1906: Akımdan ayrılan ressam, kendi başına bir ekol olma yolunu tercih edenlerdendir.

Gustave Caillebotte 1848 – 1894: Diğerlerinden genç olduğundan, akıma sonradan katılanlardan olmuştur.

Edgar Degas 1834 - 1917: Grubun oluşmasında en çok dikketi çeken kişiliğiyle tanınır.

Edouard Manet 1832 – 1883: İzlenimciler arasında olmasına rağmen, kendisini akımın arasında görmediğini sıkça gündeme getirmiştir. Zamanın sanat kriterleri tarafından empresyonizm çizgisindeki eserleri kritize edildiğinde akımın en iyilerinden olduğu, her zaman vurgulanmıştır.

Mary Cassatt 1844 – 1926: Amerika doğumlu, Fransa Parist’e sanat hayatına devam edenlerdendir. Yaşadığı dönem boyunca kendi ismiyle dört defa empresyonist sergisi açtı.

Camille Jacob Pissaro 1830 – 1903: 19. Yüzyıl Fransız ressamı, izlenimcilik kurucularından olmuştur (Main Impressionists). Kendisinden etkilenen zamanın genç sanatçılardan Camille Corot, Paul Cézanne ve Gustave Courbet; Pissaro’dan sonra akımın gelişmesinde en fazla rol alanlar arasındadır.

Armand Guillaumin 1841 – 1927: Yoğun renklerle yaptığı tablolarla dikkatleri üzerine çeken Impresssionnist ressam Guillaumin, Paul Cézanne ve Camille Pissarro ile ömür boyu süren dostlukları sayesinde; akımın içinde yer almayı uzun bir zaman sürdürenlerin arasında yer aldı.

Berthe Morisot 1841 – 1895: Morisot ve Amerikalı sanatçı Mary Cassatt 19. yüzyılın en önemli kadın ressamlarından kabul edilir

Alfred Sisley 1839 – 1899: İngiliz asıllı olmasına rağmen Fansa’da doğdu ve yaşadı. Manzara ressamı (peyzaj) olmasıysa ün yapan sanatçı, İsviçre’li ressam Charles Gabriel Gleyre, Claude Monet ve Pierre Auguste Renoir ile bir araya gelerek akımın yenilikçi fikirlerine destek oldu.

Frederic Bazille 1841 - 1870: Fransa doğumlu sanatçı tıp eğitimini almasına rağmen, o yıllarda tanıştığı Pierre-Auguste Renoir ve Alfred Sisley’den Izlenimci resim için dersler alarak; gruba dahil oldu.

Pierre Auguste Renoir 1841 – 1919: İşçi bir ailenin çocuğu olarak Fransa’da doğdu. Porselen fabrikasında çizim ve tasarım yeteneğini gelişrirerek, Sisley Frédéric Bazille ve Claude Monet’le tanışmanın neticasinde resim sanatındaki izlenimciler arasına katılmıştır.

19. Yüzyılda Fransa’da başlayan empresyonizm akımının en ileri gelenlerinin yanında yer alacak, diğer dünya çapındaki devletlerin ünlü sanatçılarının da listesini vermeye devam edelim.

Ünlü American Impressionists sanatçıları: William Merritt Chase, Willard Metcalf, Theodore Robinson, John Henry Twachtman, Walter Richard Sickert ve Philip Wilson Steer gibi isimler Amerikan sanat tarihindeki izlenimcilerin en ileri gelenlerindendir. Bu kişilerin yanı sıra Mary Cassatt, Childe Hassam, Frederick Carl Frieseke, Lilla Cabot Perry, Edmund Charles Tarbell ve J. Alden Weir isimleri akımın yeni dünya kıtasındaki temsilcileri olmuştur.

Avustralya Impressionistsleri: Frederick McCubbin ve Tom Roberts gibi isimlerlin Avursralya kıtasının ilk temsilcilerinden olması, yeni dünya kıtasındaki sanatseverlerin desteğini almışlar.

Almanya’daki izlenimciler: Lovis Corinth, Max Liebermann, ve Max Slevogt almanların en iyi bilinenlerin arasındaki ressamlarındandır.

Rusya: Konstantin Korovin ve Valentin Serov

Porto rico: Francisco Oller y Cestero aynı zamanda naif ressam olarak bilinir.

İngiltere: William McTaggart

Kanada: Laura Muntz Lyall,

Polonya: Władysław Podkowiński Empresyonist ve sembolist akımdaki çizgisisle tatınmıştır.

Türkiye: Nazmi Ziya Güran, Turk sanatına izlenimcilik akımını getiren ilk ressam olduğunu iftiharla söylemeliyiz.

Mısır: Chafik Charobim

Brezilya: Eliseu Visconti

Almanya Amerika ve Litvanya ressamı olan: Martins Krumins

İspanya: Joaquín Sorolla

Güney Amerika Arjantin: Fernando Fader, Martín Malharro ve Ramón Silva bu akımın dünya çapındaki en önemli ressamları olmuştur.

Resim sanatıyla birlikte, Film yapımcıları arasında olan Abel Gance, Jean Epstein, Germaine Dulac, Marcel L’Herbier, Louis Delluc ve Dmitry Kirsanoff; akımın etkisinde kalarak film dünyasına yeni bir soluk getirenlerin ilklerinden olmuşlardır.

Empresyonist music yapımcıları: Maurice Ravel, Paul Dukas, Ottorino Respighi, Claude Debussy, Erik Satie ve Ralph Vaughan Williams akımın etkilerini müzik dünyasına taşıyanların ilk temsilcileri olmuşlar.

Empresyonist yazarlar şairler ve dünya evrenseliği çapındaki edebiyatçıları: Joseph Conrad, Baudelaire, Virginia Woolf, Rimbaud, Verlaine ve Mallarme; Yazılarındaki yenilikçilik düşüncelerinin temellerini atarak gelecek jenerasyona ilham kaynağı olacak eserlerin altına imza atanlardan oldukları bilinenlerin arasında oluşturmuşlar.

Empresyonizm sanatçılarının belgesel nitelikli özgün makale yazıları ve sanatçıların yaşam tarzlarıyla birlikte, eserlerinin resimlerinin; neredeyse tamamını aşağıdaki sekmelerde bulabilirsiniz.

Sanat Eleştirmeni: Ahmet Nuray

Kaynakça: Plastik sanatlar galerisi içinde yer alan, Ahmet Nuray kişisel arşivinden alınmıştır.

     

Bu kategoride resim bulunmamaktadir...