Yeni Sayfa 1

Anasayfa   -   Web Sitemize Hoş geldiniz.    

cxvxcvxc

 

 ÜYELİK

Üye Adı: Beni Hatırla
Şifre: Yeni Üye / Şifremi Unuttum

 ATLETİZM KÖŞESİ


Yeni Sayfa 1

 

Atletizm Yüksek Atlama Sporu – Atlama Çıtası - Yüksek Atlama
 

Atletizm de yüksek atlama sporu önemli bir dalıdır.
Koşarak ve hız kazandıktan sonra, iki sehpanın arasındaki çıtanın üzerinden atlayarak yapılır. Atlamada prensip olarak, vücudun çıtanın üzerinden düşürmeden geçmesi gerekmektedir. Yüksek atlamayı diğer yarışmalardan ayıran özellikler üç aşamaya ayrılır. Birinci aşama, atlanan mesafe dikey konumda ölçülendirilir. İkincisi, yarışmacının başarı ve başarısızlığı, önceden belirlenen yükseklikteki çıtayı düşürmeden aşmasına bağlıdır. Üçüncü aşama ise, atletin her defasında çıta yükseltmesiyle birlikte, başarılı olduğu sürece sayısız deneme hakkına sahiptir. Atletizm'de yüksel atlama sporu dalına gönül verenlerin başarılı olması için, bacak adalelerinin güçlü esnek ve refleksleri yumuşak olması şarttır. Süratli bir tempoya sahip olmasıyla birlikte, vücudun atlamaya dirençli olması gerekir. Boy faktörü sanıldığının tersine avantaj oluşturmaz diyenlere sakın inanmayınız. Atletizm'de senelerin kazandırdığı tecrübelerime dayanarak, uzun boylu ve atletik vücutlu olmanın şart olduğunu söyleyebilirim. Özellikle derecelerin altına imza atmak isteyen, sporu seven atletlerin fizik yapısına göre atletizmde branş seçmeleri tercih edilir. Atletizm sporu erkekler ve bayanlar yüksek atlamada eşit fizik yapısına sahip olmamalarına rağmen, eşdeğer çalışmaları birlikte yaparlar. Güç ve kondisyon kazanmak için kültürfizik hareketleri, mutlaka yetkili antrenörler tarafından, kişinin fiziğine göre belirlenmelidir.
Atletizm yüksek atlama sporu alanı olarak kullanılan çıkış noktası ile yarım daire şeklinde olan hızlanma sahasının uzunluğu, on beş metreden az olmamalıdır. Yüksek atlama sehpası iki eşit parçadan oluşur. Genel olarak, sert ağaçtan veya madenden olması tercih edilir. İki adet atlama sehpasının aralarındaki mesafe, üç metre atmış altı santim ve dört metre iki santim olmalıdır. Sehpalar arasına konulması gereken atlama çıtasının uçları, kare üçgen veya yuvarlak şekillerde olabilir. Önemli olan, çıtanın sehpalara konulan bölümdeki yerde hassas bir şekilde durmasını sağlamaktır. Ağırlığı asla iki kilogramı geçmemelidir. Sehpaların üzerine konulan atlama çıtası, yarışmacının atlama esnasında yükselişe geçtiğinde dokunduğu zaman kolayca düşecek pozisyonda olmalıdır. Sporcunun atlama çıtasını geçtiğinde düşeceği atletizm alanında, içi süngerli düşme minderi bulunmalıdır. İki sehpa arası kadar zemini yeterince kaplaması gerekir ki atlama esnasında bir kazaya neden olmasın. Minder kalınlığı gerektiği kadar yüksek, esnek ve yumuşak yapıya sahip olması gerekmektedir.
Olimpiyat atletizm sporu yarışmalarında atletlerin ayaklarındaki özel çivili ayakkabının içi süngerlidir. Özellikle topuk kısmının koruyucu esnekliği sayesinde, topuk ezilmelerine fırsat verilmemiş olur. Yarışmacının atlamak için kullandığı koşu alanında hız kazanmasını sağlayacak adımlarını çok iyi şekilde ölçmelidir. Ayarlaması iyi yapılan adımlarla, atlama çıtasının yanına kadar, istenilen noktada son adımla yükselme sağlanmalıdır. Elbette ki güçlü reflekslere sahip kolların bu sıçrama esnasında yardımcı olacağını da unutmamalıdır. Genel olarak yedi veya on bir adım içinde yeterli hız kazanırken, otuz veya kırk derecelik bir açıyla, geniş bir yarım ay çizgisini takip etmek daha avantajlı bir atlayış yapmamıza olanak sağlar. Son adımda atlama çıtasına yakın mesafede başmış olmaya dikkat edilmelidir. Atlama çıtasına çok yakın basarak güçlü refleksleri olan kaslarımızı kullanarak sıçramanın yükselmeye yardımcı olacağını bilmeliyiz. Sıçrama hamlesi tek ayakla başlarken, vücudumuz fizik yapısını geriye doğru bükülmesini, ellerin dinamik yardımıyla başlatmalıyız. Sıçramayı yapan ayağın diğeriyle, yukarıya doğru çekilme işlemi daha önceden başlamış olmalıdır. Bu sayede eller, kollar ve ayaklar vücudun çıta üzerine doğru yeterli miktarda yükselmesini bir bütün olarak sağlamalıdır. Bedenimizde bulunan bütün kasların bu yükselişte görev almasını mutlaka sağlamalıyız.
Atletizm yüksek atlama sporu kategorisindeki en önemli hamle, çivili ayakkabılara sahip ayakların yardımıyla, atlama çıtasının üzerine kadar getirebildiğimiz esnek vücudumuzun bir yay biçimi alması olacaktır. Yerçekimine meydan okumanın ayrıcalığını yaşadığımız bu spor dalında saniyelerin değil de saliselerin hesaplanması gerekmektedir. Başarıya giden yolda, her şeyin bir anda olup biteceğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Belirli bir halkanın parçaları gibi kabul edilen zincirleme hareketleri defalarca tekrarlayarak, sporun üstün yapısını oluşturmak için içgüdüsel bir yetenek kazanılır. Çalışmak başarının şartı olduğunu asla unutmamalıyız. Fiziksel yeteneğin ve güçlü reflekslere sahip yumuşak kasların bu spor dalında kıymetli olduğunu daha önce söylemiştim sanırım. Buna rağmen, çok çalışarak vücuda kazandırılacak kondisyon sayesinde, başarıların altına imza atmak mümkün olduğunu bilmeliyiz. Atletizmde yüksek atlamada yarışmacının uyması gereken en önemli kurallardan biri, sıçrama esnasında tek ayağını kullanması mecburidir. Yüksek atlamaya katılan yarışmacılar ilk atlayacakları yüksekliğe kendileri karar verirler. Yetkililer tarafından belirlenen ölçünün üstündeki herhangi bir yüksekliği atlamadan, daha yüksek ölçülerde yarışmaya başlayabilirler. İsterseniz buna bir örnek verelim. Bir yarışmacı yüz elli santim yükseklikle yarışmaya başlarken, sırası gelen diğeri; bu ölçüdeki çıtayı geçmeyi denemeden, daha yüksek atlamalarda yarışa başlayabilir. Çıtanın her yükseltildiğinde, atlaması geçerli olduğu sürece, çıtayı sayısız yükselttirme hakkına sahiptirler. Bazı atletler ise, çıtayı düşürdükleri yüksekliği üç defa geçmeye deneme hakları vardır. Her seferinde geçersiz sayılan atmalar üç defa tekrarlandığında, çıtanın bulunduğu yükseklikte elenmiş olurlar.
Yüksek atlama sporu stilleri her atlete göre biraz olsa bile değişik olur. Atletizmdeki Bilinen genel stiller arasında sıkça kullanılan en popüler olanları, Straddle (Binme) ve Fosbury Flash teknikleridir. Atletizmdeki Straddle tekniğinde atletin yüzü aşağıya bakar biçimde, vücudunu çıtanın etrafında döndürerek atlar. Eski tabirle biz bu stile binek adını vermiştik. Yükselme esnasında, çıtanın üzerine geldiğimizde, çıtayı apış aramıza almamız gerekiyor. Fosbury Flash tekniğinde ise, atletin çıtayı önce başı geçer ve omuzların üzerine mindere düşülür. Bu stil kolaylıkla ve kısa zamanda öğrenildiğinden, göze hoş görünmesiyle bilindiğinden, birçok atlet tarafından atlamada tercih ediliyor. Atletizmde defalarca denemek üzere elde edilen yeteneğin, çok çalışmak gerektirdiğini ve kondisyonu yüksek olanların her zaman kazanacağını söylemekte yarar var sanırım.
Atletizm yüksek atlama sporu erkekler kategorisinde 1896 Yılından sonra olimpiyat yarışları içinde yer almıştır. Bayanlar atletizm yüksek atlama sporunda, Olimpiyat yarışmalarına katılış tarihi; 1928 senesinde gerçekleşmiştir.
Atlamalar:
1 - Yüksek atlama
2 – Sırıkla yüksek atlama
3 – Uzun Atlama (Tek adım)
4 – Üç adım atlama
Gelecek makale yazısında sırıkla yüksek atlama, uzun atlama (tek adım) ve üç adım atlamayla ilgili konu başlıklarını ele alacağız.
Not: Bu yazıyı kaleme alırken, 1960 – 1970 senelerinde orta ve liselerarası atletizmde yüksek atlama Türkiye birincisi olduğum zamanları yaşadım. Günümüz gençleri kadar spor yeteneklerimiz olmadan, yapabildiğimizin en iyisini yapmaya çalıştığımız zaman dilimindeki arkadaşlarımı saygıyla anıyorum.
Ahmet Nuray
Not: Türkiye şampiyonasındaki atletlerimizin renkli resimlerinin yer aldığı fotoğraflar, sanatlar galerisindeki görsellerimizden takip edebilirsiniz.


 Yüksek atlamaların en iyi yapıldığı tartan pistlerin, günümüz stadyumlarında yaygınlaştırılması gerekmektedir. Sıçrama sehpalarının yenilenmesiyle birlikte, yükseklere çıkan atletlerimizin mindere düşüş esnasında kazalara sebep olmadan yarışa konsantre olmasını sağlamak minder görevlisinin işidir sanırım. Atletlerimizin ayağındaki çivili ayakkabıyla sıçramak için geliştirilen yeni teknikleri, her atletin antremanların başında öğrenmesi yerinde bir karar olur sanırım.
Küçük resimlerimize yorum yazan: Ali Tunç

 

 
Yeni Sayfa 1
Bu sitedeki eserler ve yazıların tüm hakkı Heykeltıraş Ahmet Nuray'a aittir.

Kuantum Düşünce Tekniği - Yorumlar